PROJEKT
WIĘCEJ NIŻ ZDROWE ODŻYWIANIE

    


"Słodko, zdrowo i w dobrym humorze!"
WIĘCEJ NIŻ ZDROWE ODŻYWIANIE

Dnia 30 maja br. na terenie Gimnazjum w Lyskach odbyło się ostatnie działanie w ramach projektu "Więcej niż zdrowe odżywianie" pod hasłem "Słodko, zdrowo i w dobrym humorze".

Gościliśmy uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w Ostrawie. Podczas festynu przygotowano pod kierunkiem dietetyka zdrowe, smaczne i kolorowe przekąski z owoców i nie tylko... dla wszystkich uczestników spotkania.

Impreza odbyła się w plenerze pod rozstawionym namiotem, gdzie zostały wytyczone miejsca do pracy i degustacji. Odbyła się również wystawa i degustacja przysmaków pogranicza polsko - czeskiego przygotowanych przez rodziców uczniów biorących udział w projekcie. W czasie trwania festynu odbywały się różne rozgrywki sportowe takie jak: zawody unihokeja, różne konkurencje lekkoatletyczne oraz turniej "gigantycznych piłkarzów". Zwycięzcy poszczególnych konkurencji zostali uhonorowani nagrodami oraz pamiątkowymi dyplomami.

Podczas trwania jednego z działań projektowych młodzież stworzyła wizualną reklamę zdrowych produktów w formie plakatów wykonanych dowolną techniką plastyczną przedstawiających wizerunki ulubuonych warzyw i owoców. W czasie trwania festynu prace te zostały wyeksponowane w antyramach na sztalugach i stanowiły swoistą, kolorową dekorację. Jako podsumowanie została pokazana prezentacja z przebiegu całości projektu.

Uczestnicy festynu mieli zapewnione wyżywienie, napoje oraz słodkie przekąski, a ponadto otrzymali drobne upominki promujące projekt.

Pogoda dopisała, humory również. Wszyscy świetnie się bawili i miło spędziliśmy wspólnie czas. Gości pożegnaliśmy poźnym popołudniem.

Stanisława Gryt i Barbara Niestrój"WIĘCEJ NIŻ ZDROWE ODŻYWIANIE"
Sprawozdanie

Dnia 15 maja 2017 odbyła się wycieczka do Ostravicy w Beskidzie Morawsko-Śląskim w Czechach w ramach projektu „Więcej niż zdrowe odżywianie”. W porannych godzinach wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w stronę Republiki Czeskiej, gdzie mieliśmy spędzić trzy dni wraz z kolegami z zaprzyjaźnionej czeskiej szkoły. Byliśmy zakwaterowani w hotelu Liptov. Już pierwszego dnia ruszyliśmy na pierwszy wspólny spacer po okolicy, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z naszymi kolegami, wspólnie porozmawiać, a także dostrzec piękno natury oraz podziwiać otaczające nas krajobrazy.

Po udanym spacerze, wróciliśmy do naszego hotelu, gdzie czekała na nas pyszna kolacja i niespodzianka ze strony nauczycieli, którzy przygotowali dla nas krótką lekcję z rozpoznawania roślin typowych dla tej okolicy. Ku naszemu zdziwieniu wieczorem jeszcze raz poszliśmy na spacer. Było ciemno i mrocznie, ale nic nie stało na przeszkodzie, by i o takiej porze świetnie się bawić. Nazajutrz mieliśmy okazję zdobyć szczyt Łysa Góra o wys. 1323 m n.p.m.

Wskoczyliśmy w wygodne buty i ruszyliśmy w drogę. Na początku nie sprawiało nam to wiele trudności, ale schodki zaczęły się dopiero później. Mimo długiej i jakże męczącej trasy udało nam się zdobyć szczyt jednego z pasm Beskidów. Zasłużyliśmy na odpoczynek, który odbył się w restauracji znajdującej się na szczycie. Zmęczeni, ale jakże dumni ze swojego osiągnięcia wieczorem wróciliśmy do hotelu. Był jednak jeszcze czas na to, by wspólnie rozegrać mecz i wziąć udział w zabawach. Po bardzo długim dniu nadszedł czas na upragniony odpoczynek. Następnego dnia poszliśmy na spacer doOstravicy, gdzie równie miło spędziliśmy czas. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wyjazd ten na pewno pozostanie nam długo w pamięcii mile będziemy wspominać ten czas, kiedy mieliśmy możliwość chodzić po górach, spędzać czas
w miłym gronie w zgodzie z naturą.

Marta KemusZakończenie i podsumowanie projektu "WIĘCEJ NIŻ ZDROWE ODŻYWIANIE"

30 maja br. w godz. 10.00 - 15.00 w Gimnazjum w Lyskach odbędzie się ostatnie działanie projektowe w ramach projektu "Więcej niż zdrowe odżywianie".

W programie: rozgrywki sportowe, zajęcia z panią dietetyk (wykład nt. przekąski też mogą być smaczne i zdrowe), zajęcia integracyjne, końcowe podsumowanie projektu - prezentacja.Wycieczka do Ostrawy

9 lutego 2017 roku cała nasza klasa II a pojechała na całodniową wycieczkę do Ostrawy do Základni škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh w ramach projektu „Więcej niż zdrowe odżywianie” wraz z nauczycielami  p. Stanisławą Gryt, p. Barbarą Niestój, p. Anną Pytlik i p. Bogusławem Niestrojem.

Uczniowie oraz nauczyciele z partnerskiej szkoły przywitali nas pysznym śniadaniem, po którym podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna została zabrana do zwiedzenie trasy dydaktycznej po ważnym zabytku historii i kultury w Ostrawie - Dolni oblast Vitkovice - Świat Techniki, a druga do hali sportowej na wspólną grę w unihokeja.

Pierwsza grupa po przyjściu do muzeum poznała przewodnika, z którym poszła na pokaz różnych ciekawych doświadczeń chemicznych i fizycznych. Zobaczyliśmy m.in. podpalanie bąbelek, gotowanie w ciekłym azocie i lanie nim po rękach. Najbardziej widowiskowym okazało się jednak podpalanie balonów wypełnionych różnymi gazami np. helem, wodorem. Następnie zwiedzaliśmy wystawy interaktywne związane z różnymi cywilizacjami oraz światem nauki i odkryć z biologii, geografii, fizyki, chemii. Obejrzeliśmy jeszcze film o wyspach Galapagos. Zwiedziliśmy też salę pełną różnych interaktywnych wystaw ze świata nauki. Wysłuchaliśmy też wykładu (w wersji dwujęzycznej), zwiedziliśmy eksponaty  przemysłowe z możliwością sprawdzenia praw fizyki w praktyce. Mogliśmy spróbować np. produkować prąd elektryczny czy sprawdzać swoje zmysły. Kilkugodzinny pobyt w muzeum zakończyliśmy wspólnym obiadem z pozostałą częścią naszej grupy. Razem też wybraliśmy się do Landek parku - miejsca, które jest świadectwem doskonałego połączenia najstarszego ludzkiego osadnictwa i najbardziej znanej działalności przemysłowej na ziemi ostrawskiej - obozowiska łowców mamutów i działalności górniczej. Pełni wrażeń i spełnionych oczekiwań pojechaliśmy do domu. Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana, a dzień zapełniony niespodziankami i przyjemnościami.

Patrycja Burda

Druga grupa wraz z kolegami ze szkoły czeskiej pojechała na halę, gdzie w strojach sportowych i z kijami do gry w unihokeja rozpoczęła rozgrzewkę i nauczyła się podstawowych zasad tej gry oraz  prawidłowego trzymania kija. Mieliśmy przy tym świetną zabawę z naszymi rówieśnikami. Bieganie po całej hali slalomem z kijem i piłeczką potrafi zmęczyć. Nasi koledzy z Czech grają w to już kilka dobrych lat, więc mieliśmy czego się od nich uczyć. Jeden z opiekunów podzielił nas na grupy, dostaliśmy koszulki i zaczęła się długo wyczekiwana gra. Po wcześniejszych ćwiczeniach szło nam o wiele lepiej niż na samym początku. Każda drużyna stworzyła zgrany zespół, więc łatwo i szybko dogadaliśmy się na boisku. Każdy rozgrywany mecz trwał 4 minuty. Graliśmy "każdy z każdym". Zabawa była świetna i nikomu tak naprawdę nie chciało się opuszczać hali. Mimo zmęczenia każdy miał ochotę w dalszym ciągu grać. Wszyscy spotkaliśmy się na wspólnym obiedzie, gdzie z kolegami z pierwszej grupy mogliśmy  podzielić się wrażeniami z kilku spędzonych godzin grając w unihokeja. Pełni pozytywnych emocji i niezapomnianych chwil wróciliśmy do Lysek. Uważam ten wyjazd za bardzo udany i już nie mogę się doczekać kiedy znowu się razem spotkamy.

Marta KemusSpotkanie projektowe z Czechami
29.09.2016 r.

29 września 2016 r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego AQUABRAX  w Szymocicach gościliśmy uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Czechach.

Celem tej wizyty była realizacja kolejnego działania projektowego pod nazwą "Więcej niż zdrowie odżywianie". Ze strony polskiej udział w działaniu wzięli uczniowie z Gimnazjum w Lyskach wraz z opiekunami, ze strony czeskiej uczniowie Základni škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh razem z opiekunami. Przed głównym działaniem w ramach integracji uczniowie z polsko - czeskiego pogranicza bawili się i tańczyli. Strona polska przygotowała dla wszystkich uczestników warsztaty kulinarne pt.: "Pomysł na zdrowy lunch box". Warsztaty te poprzedził krótki wywiad "Małymi krokami do szczupłej sylwetki", który poprowadziła pani dietetyk mgr Małgorzata Kazimierska. Podczas zajęć praktycznych uczniowie świetnie radzili sobie z "nożem, deską i patelnią", doskonale się przy tym bawili i wymieniali swoje doświadczenia kulinarne. Nic nie było w stanie powstrzymać ich przed użyciem kuchenki, blendera czy miksera. Do udziału w tych zajęciach uczniowie byli wylosowani losowo, pracowali w grupach mieszanych polsko - czeskich, co spowodowało, że zabawa nabrała jeszcze większych emocji i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Efekty pracy uczniów pomysłowe sałatki i zdrowe kanapki każdy mógł skosztować, a dodatkowo przygotowalismy konkurs na najsmaczniejszą potrawę. Uczniowie uczestniczyli również w rozgrywkach gier zespołowych, stworzyli wizualną reklamę zdrowych produktów w postaci plakatów, które zostaną wyeksponowane w antyramach na terenie naszej szkoły.

Wszystkie te zajęcia stanowią zachętę do większej aktywności fizycznej. Mają uświadomić młodym ludziom, że aby zachować szczupłą sylwetkę należy nie tylko zdrowo się odżywiać, ale również prowadzić zdrowy tryb życia.

Całodniowa nauka połączona z praktycznym wykorzystaniem  świeżo zdobytych umiejętności kulinarnych była świetną, niezapomianą zabawą dla wszystkich.

Stanisława Gryt

FOTOKRONIKAWizyta gości z Czech

W ostatnich dniach wakacji, 26 i 27 sierpnia br. gościliśmy w naszej szkole 15 nauczycieli z Základni škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh. Pierwsze działanie w ramach projektu "Więcej niż zdrowe odżywianie" było skierowane do nauczycieli w celu nawiązania bliższej współpracy i stworzenia zespołu projektowego, który określił szczegółowo wszelkie kwestie organizacyjne związane z realizacją kolejnych działań projektowych.

W czasie tego spotkania uczestnicy projektu wymienili się doświadczeniami i umiejętnościami w zakresie zarówno współpracy międzynarodowej jak i pracy z młodzieżą. W celu przybliżenia środowiska oraz regionu geograficznego w jakim funkcjonuje nasza szkoła, nasi goście wzięli udział w lokalnej imprezie środowiskowej "Magia Rocka" od lat odbywającej się na terenie gminy Lyski, promującej gminę w województwie śląskim i na pograniczu polsko - czeskim oraz poznali walory przyrodnicze i historyczne miasta Raciborza.

Gości pożegnaliśmy pełni pozytywnego nastawienia co do kolejnych, czekających nas działań projektowych

Barbara Niestrój

FotokronikaProjekt "WIĘCEJ NIŻ ZDROWE ODŻYWIANIE"

W Gimnazjum w Lyskach od sierpnia 2016 r. do czerwca 2017 r. będzie realizowany projekt pt. "Więcej niżzdrowe odżywianie", który został zatwierdzony przez Euroregionalny Komitet Sterujący Funduszu Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska. Pierwsze działania tego projektu będą realizowane w naszej szkole już 26 sierpnia!

Rezerwacje "ORLIK"

PO GODZ. 16.00

tel. 572 907 937

tel. 791 980 410

Nowości na stronie

Motto szkoły

"Życie Twą szansą wykorzystaj ją.
Ĺťycie wyzwaniem -
weź je w ręce swe.
Życie obowiązkiem, więc wypełnij go.
Życie jest marzeniem, spełnij je."

Matka Teresa z Kalkuty

Do wakacji pozostało:

1% podatku

Z fotokroniki