Jak wybrać podręcznik na studia?

Podręczniki akademickie są oferowane o wiele później niż książki szkolne, ze względu na inną datę rozpoczęcia roku studenckiego. Młodzi ludzie mają więcej czasu na poszukiwania, szczególnie, jeśli chcą zaoszczędzić pieniądze na podręcznikach. Zazwyczaj kontaktują się z osobami z innego rocznika, który studiują podobne kierunki i od nich kupują książki. Są one o wiele tańsze, czasem oddawane prawie za darmo

Bez książki ani rusz!

Część studentów, szczególnie na kierunkach związanych z nowoczesnymi technologiami, przeżywa szok i euforię, kiedy okazuje się, że w trakcie nowego etapu edukacyjnego nie będą im potrzebne żadne podręczniki akademickie, ponieważ prowadzący zajęcia opierają strukturę wykładu na przygotowanych samodzielnie prezentacjach bądź też zaopatrują swoich słuchaczy w kopie powszechnie dostępnych dzieł literackich. Na niektórych wydziałach posiadanie na własność odpowiednich pomocy naukowych wydaje się jednak koniecznością, jeżeli w ogóle myśli się o zdaniu egzaminu i zdobyciu upragnionego dyplomu wraz z tytułem licencjata czy magistra. Sytuacja ta dotyczy w szczególności osób uczących się na wydziałach prawa czy medycyny, gdzie ogrom materiału do opanowania jest naprawdę porażający i trudno wyobrazić sobie, że można czerpać i przyswajać tę wiedzę z innych źródeł niż właśnie podręczniki akademickie. W praktyce okazuje się jednak, że ich cena jest często zbyt wysoka dl niektórych studentów. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Specyficzny rynek

Niektórzy mogą zastanawiać się, dlaczego podręczniki akademickie (https://www.taniaksiazka.pl/podreczniki-podreczniki-akademickie-c-313_1994.html) swoją ceną często różnią się od publikacji przeznaczonych do korzystania podczas wcześniejszych etapów kształcenia. Na sytuację tę składa się kilka czynników. Przede wszystkim, naukowcy zajmujący się tworzeniem książek tego rodzaju za cel stawiają sobie zgromadzenie w jednym miejscu całej, dosyć szczegółowej, wiedzy z jednego tematu. Oczywistym wydaje się więc, że podręczniki akademickie są znacznie grubsze niż te używane w szkole podstawowej, liceum czy technikum. Na cenę wpływa nie tylko ilość zużytego do wydrukowania danego produktu papieru i tuszu, ale także nakład pracy autora, który musiał przecież opisać kwestie dużo bardziej skomplikowane niż pedagodzy zajmujący się konstruowanie podręczników np. do przyrody czy do języka polskiego dla klasy piątej.

Porady dla studenta

Warto pamiętać o tym, że czasami nie ma wcale potrzeby, by co roku kupować nowe podręczniki akademickie, zwłaszcza, jeżeli ma się na głowie setki innych wydatków, takich jak czynsz za mieszkanie czy akademik bądź opłaty związane z dojazdami. Żacy już lata temu wymyślili, w jaki sposób można zdobyć wszelkie potrzebne publikacje, nie wydając na nie fortuny. Dobrym sposobem jest na przykład:

• regularne korzystanie z biblioteki uniwersyteckiej – w każdej z nich znajduje się ze zazwyczaj od kilku do kilkunastu podręczników z danej dziedziny,
  • kupowanie książek używanych – wiedza z niektórych dziedzin nie dezaktualizuje się tak szybko, dlatego to bezpieczne rozwiązanie,
  • zamawianie podręczników przez internet.
Szkoła autorstwa freepik - pl.freepik.com